pondelok 16. októbra 2017

Dinosaurí Geopark


Yunyang Dinosaur-Egg Fossil Groups National Geopark

Vstupnou bránou do múzea dinosaurích fosílií v tvare obrovského dinosaurieho vajca sú sochy Sauropodov v životnej veľkosti. Vedel som, že sa nachádzam na jedinečnom mieste na Zemi. Ako som sa dostal do najvýznamnejšieho dinosaurieho geologického parku na svete ? Opäť je to veľmi zaujímavý a dobrodružný príbeh o nasledovaní hlasu srdca, príbeh ktorý začal pri rieke v horách Wudang.  

O dinosaury a praveké zvieratá som sa zaujímal odmalička. Láska ku nim je niečo, čo je v nás hlboko zakorenené, je to schované priamo v našej duši. Nepoznám dieťa, ktorému by sa pri pohľade na obrázky, alebo hračky dinosaurov nerozsvietili oči. Dinosaurie fosílie boli predmetom záhad, povier a vedeckého úžasu po milénia, ale tieto prehistorické plazy nedostali svoj slávny názov až do roku 1842. Bol to britský zoológ Richard Owen, ktorý ako prvý popísal kostry Megalosaura a Iguanodona. Richard Owen bol znalec komparatívnej anatómie a vedel, že nájdené kostry nezodpovedali žiadnemu dovtedy známemu zvieraťu. Týmto tvorom dal preto názov Dinosaur pochádzajúci z gréčtiny zo slov Deinos a Sauros, čo v prekladne znamená „hrozivý jašter“.  
Čína je jednou z tých vzácnych krajín, ktoré sú bohaté na dinosaurie fosílie. Po USA a Mongolsku je Čína v poradí treťou krajinou, kde sa ich našlo najviac. V Číne sa zatiaľ našlo skoro 200 dinosaurích fosílií, čo tvorí jednu pätinu z celkového počtu nájdených fosílií vo svete. 
Môj príbeh o ceste za dinosaurami v Čine začal jedného horúceho dňa, keď som pri rieke spolu s Majstrom  naberal lopatou piesok a štrk. Okolo seba som videl skaly, ktoré vyzerali ako z praveku a na zemi ležali krásne ulity slimákov a mušle, aké som dovtedy nikde nevidel. Ako blesk mi v hlave preletela myšlienka o dinosaurích fosíliách. Majstra som sa preto opýtal, či sa našli vo Wudangu nejaké fosílie. Majster mi odpovedal, že v meste Shiyan sú dinosaurie vajcia. Prešiel mnou elektrizujúci pocit a hneď som vedel, že tam musím ísť. Niečo nevysvetliteľné ma tam odvtedy stále tiahlo. Bolo to ako cesta za pokladom a za poznaním z knihy Alchymista. Majster povedal, že je to v horách hodinu cesty autom a že ma tam zoberie. Začal som hľadať v mobile na internete všetky dostupné informácie o tom múzeu, používal som prekladač do čínštiny, kde som písal dinosaur eggs shiyan, dal to do čínskych znakov a potom som tie nájdené čínske články prekladal naspäť do angličtiny. Zistil som zaujímavé veci. Zistil som, že to miesto je nazývané ako „Domovina Dinosaurov“ a že to je najvýznamnejší dinosaurí geopark na svete, kde sa našlo najviac fosilizovaných dinosaurích vajec. Viac a viac som tam chcel ísť, no stále sme robili niečo iné a aj počasie sa menilo. Prišlo obdobie dažďov a myšlienka na návštevu múzea dinosaurích kostier a vajec mi prišla čoraz viac vzdialená.  Jeden deň sme večerali vedľa vo farmárskom domčeku a Majster počúval z vedľajšej izby správy CCTV z televízora. Ja som mu pripomenul to, že chcem vidieť tie dinosaurie vajcia. Zrazu sa Majster zasmial a hovorí mi, že práve v čínskych správach hovoria o dinosaurích vajciach v meste Shiyan. Bola to neuveriteľná zhoda náhod. Akoby ma celý vesmír tlačil k tomu, že to múzeum musím navštíviť. Majster povedal, že tam môžeme ísť zajtra, lenže začalo liať ako zo sprchy a opäť stúpla hladina rieky, odrezalo nás od sveta a všade bolo blato. Preto sme natierali strop v škole a trénovali Kung fu vo vnútri. Môj odchod z Číny sa neodvratne blížil, aj keď mi vtedy ešte zostávali cca 3 týždne, ale mali sme naplánovaných dosť iných vecí.  10 dní pred mojím odchodom som sa rozhodol, že múzeum navštívim sám. Bolo parádne počasie a hoci bolo nenormálne teplo, vedel som, že musím tento deň využiť. Majster preto po obede zavolal kamarátovi, ktorý ma tam odvezie. Jeho kamarát pre mňa došiel na čínskom aute, ktoré vyzeralo podobne ako to červené Mitsubishi z Rýchlo a Zbesilo: Tokyo Drift a zaviezol ma do múzea. Aj keď tá cesta trvala zo školy Kung fu iba hodinu, prišla mi nekonečná. Možno to bolo aj tým, že mu v aute nefungovala klimatizácia a bolo vážne teplo, okolo 40 stupňov.
Dinosaurí geopark sa nachádza v Yunxian County za mestom Shiyan v horách Yunyang označovaných tiež ako Qinglongshan. S rozlohou 45 kilometrov štvorcových je to najdôležitejšie nálezisko fosílií a kostier dinosaurov v Číne. Samotný areál náleziska a múzea má rozlohu 4 kilometre štvorcové. Je to najvýznamnejšie miesto na svete, kde sa našla najväčšia koncentrácia fosilizovaných dinosaurích vajec na svete. Nikde inde sa nenašlo toľko vajec a kostier spolu pohromade.  Vždy sa nájde buď iba zopár vajec, alebo iba kostry. Tuto sa našli stovky vajec, celé hniezda a zároveň aj kostry dinosaurov, preto aj ten prívlastok „Homeland of Dinosaurs“.  Cesta do múzea je ako ísť do Jurského Parku. Vlastne tam aj doslova idete. Všade okolo sú iba zelené hory a skaly, múzeum a nálezisko sa nachádzajú na kopci, kam vedie kľukatá strmá cestička.  Je to cesta do praveku a splnený sen.


Cesta je naozaj ako z Jurského Parku
  Dorazili sme do areálu geoparku. Ako prvé som uvidel dve nádherné budovy, ktoré vyzerali ako chrbát jaštera. Boli to budovy múzea postavené priamo na nálezisku dinosaurích vajec. V roku 2016 bolo toto múzeum vyhlásené najprestížnejším architektonickým magazínom ako jedna z TOP 10 najkrajších verejných budov na svete. Ten dizajn je fakt parádny, ako zo sci-fi filmu. Mrzelo ma, že som nemohol ísť dovnútra, lebo tam práve prebiehali vykopávky. Vnútri sú totiž hniezda dinosaurích vajec osvetlené cez tzv. komíny svetla iba prirodzenými slnečnými lúčmi. Dvakrát som sa tam pokúšal dostať, raz mi jeden pracovník po čínsky hovoril, že méiyǒu (nie), ukazoval rukami znak T ako timeout a ukazoval, že tam kopú. Druhý môj pokus zrušila pracovníčka múzea, keď mi cez prekladač preložila vetu, že „Not open for public.“ Nevadí. Dostal som sa ale do prekrásneho múzea v tvare obrovského dinosaurieho vajca, ktoré je ďalšou dominantou rozsiahleho areálu. V ňom sa nachádzajú dinosaurie kostry, aj vajcia. Bránu do areálu múzea tvoria obrovské sochy Sauropodov v životnej veľkosti. Vošiel som cez bránu a uvidel vonku pred vstupom do múzea desiatky sôch dinosaurov, jazierko, exotické rastliny, altánky na sedenie s výhľadmi na mesto Shiyan v diaľke atď. Tú prekrásnu scenériu a prírodu mám ešte teraz živo v pamäti. Majstrov kamarát ma čakal celú dobu vonku pred múzeom pri aute.

Budovy múzea postavené priamo na nálezisku dinosaurích vajec


Vošiel som do múzea a hneď ma šokovalo, že som v ňom bol úplne sám. Bola to paráda. Vstúpil som do prvej kruhovitej miestnosti. Ten pocit sa nedá ani opísať. V strede miestnosti bol na zemi zverokruh a nad ním umelé hviezdne nebo. Do kruhu boli usporiadané fosílie v poradí v akom vznikol život na Zemi.  Ten vznikol v oceánoch a preto som postupne pozeral fosílie rôznych organizmov. Videl som fosílie od prvých najjednoduchších morských živočíchov v tvare špongie až po trilobity, amonity a hlavonožce s pozdĺžnou ryhovanou schránkou, ryby, rastliny, paprade atď. Skoro všade bol dokonalý popis v čínštine aj v angličtine. Uvedomil som si, že toto nie je múzeum, ale kozmopolitný chrám celého života na Zemi.  Cítil som sa ako obyvateľ slnečnej sústavy, ktorý vo veľkom dinosaurom vajci sleduje pozostatky tvorov, ktoré tú vládli po milióny rokov a ako občan Zeme, ktorý sa učí uctievať život a jeho najrozličnejšie formy. Už len ten samotný zverokruh na podlahe poukazoval na to, že tu ide o viac, než len o nejakú nudnú vedu. To múzeum bolo mýtickým miestom, ktorého cieľom bolo navrátiť človeku jeho prirodzenosť, citlivosť, predstavivosť , dobrodružného ducha, potrebu hľadať a objavovať nové veci a naučiť ho chrániť našu úžasnú planétu a zvieratá ktoré tu žijú. Zároveň som si uvedomil, že žijeme iba na maličký okamžik v porovnaní s celou časovou líniou našej Zeme.  Aj za tú krátku dobu čo tu žijeme, sme stihli napáchať toľké škody. Vedieme zbytočné vojny, zabíjame ľudí a zvieratá a totálne devastujeme našu planétu. Pritom je to jediná planéta Slnečnej sústavy, kde vznikol život. Už od prvého dňa, kedy sa na Zemi objavil človek, jeho prežitie a všetky aktivity sa nedajú oddeliť od zeme. Na to, aby sme mohli Zem a životné prostredie chrániť jej v prvom rade musíme porozumieť a ovládať základné vedomosti. Pôvod Zeme je úzko spojený s pôvodom slnečnej sústavy. Celá slnečná sústava vznikla z jednej hmloviny, ktorá pozostávala z plynu a z prachu. Pôvodná hmlovina rotovala a zmršťovala sa pôsobením gravitácie, až vznikla hmlovina, z ktorej stredu vzniklo Slnko a z okraju vznikli planéty. Pôvodná Zem sa skladala hlavne z vodíka a z hélia (asi 98 % z celej masy) ktoré pochádzali najmä z hmloviny.  Počas evolúcie a diferenciácie boli prchavé látky ako vodík a hélium slnečným svetlom odnášané preč. Oddelili sa jemné častice od pevných. Pevné častice sa usadili a vytvorili primitívnu Zem, ktorá sa postupne premenila na Zem ako ju poznáme dnes.
Zverokruh, hviezdne nebo a fosílieNezaprel som v sebe Leva a musel som si svoje znamenie zblízka vyfotiť 🦁 Veď znamenia odzrkadľujú našu osobnosť a ukazujú nám cestu :-)
Vošiel som do druhej miestnosti. Bola to miestnosť majestátnych dinosaurích kostier. Cítil som sa ako David Attenborough v dokumente BBC Natural History Museum Alive, kde sám chodil v noci po múzeu a kostry dinosaurov začali s použitím špeciálnych efektov ožívať. Tiež som tam bol úplne sám a predstavoval som si, ako asi mohli tie dinosaury pred vyše 100 miliónmi rokov vyzerať.  Videl som lebku Tyranosaura, kompletné kostry čínskych Sauropodov a kostry ďalších bylinožravcov, aj mäsožravcov. Šokovalo ma akú mal spredu úzku tlamu mäsožravec Monolophosaurus, v čínskom preklade Drak s jedným hrebeňom. Meno dostal podľa kosteného hrebeňa na hlave.  Spredu jeho tlama plná špicatých ostrých zubov vyzerala ako roztvorené nožnice.  Žil pred 165 miliónmi rokov na území dnešnej Číny.

Čínsky sauropod Sonidosaurus saihangaobiensis
To, že sa volá Monolophosaurus som sa dopátral iba dnes. S prekladom mi pomohol môj lektor čínštiny, keď som mu poslal odfotenú tabuľu s popisom.
Po čínsky sa volá dān jí lóng 单脊龙 Drak s jedným hrebeňom
Naozaj mal veľmi úzku hlavu a úzku čeľusť ako nožnice ✂

Potom som išiel po schodoch hore do ďalšej časti múzea. Steny popri schodoch boli lemované grafikami morských jašterov. Vyšiel som hore a uvidel malý osvetlený tunel, ktorým bolo treba prejsť. Nevedel som čo ma za ním čaká. Vystúpil som v modelovej rekreácii pravekého lesa, automaticky sa spustili zvuky a rev dinosaurov. Opäť to bolo neuveriteľné. V modeli veľkého dinosaurieho vajca bola scénka ako sa Maiasaurus, v preklade dobrá dinosauria matka stará o svoje mláďatá. Bol to jediný dinosaurus o ktorom je známe že sa po vyliahnutí svojich mláďat o ne staral. Na mostíku boli na podlahe za sklom fosilizované dinosaurie vajcia. Posledná miestnosť múzea bola venovaná kostrám pravekých zvierat. Videl som lebku šabľozubého tigra, aj kostry predchodcov prvých mačiek. V strede miestnosti bola kostra Platybelodona. Platybelodon bol druhom pravekého slona, ktorý mal dlhú lopatovitú spodnú čeľusť s dvomi rezákmi. Ďalšou veľkou kostrou bola kostra pravekého prasaťa Entelodonta. Toto prasa bolo veľké ako býk a v angličtine sa príznačne označuje ako hell pig alebo terminator pig.

Tunel vedie do pravekuAkoby ich nakladli len včera

Maiasaurus - vzorná dinosauria matka


Entelodont - Terminátor vo svete prasiat

Platybelodon


Celé múzeum som prešiel minimálne 4 krát. Bolo to neskutočné a keď som z múzea vyšiel, tak som nebol ten istý človek, ktorý aj do neho vstúpil. Tá skúsenosť mi otvorila oči a mal som pocit, že som cestoval späť v čase, aby som opäť objavil kúzlo našej Zeme.   Po tisícročia naprieč celým svetom boli vajcia silným symbolom reprezentujúcim zem, plodnosť a znovuzrodenie.  Vajce je v mytológii symbolom života a vzniku celého sveta. V tomto dinosaurom „vajci“ som tiež zažil prerod a vyšiel z neho o poznanie múdrejší.Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára