nedeľa 15. októbra 2017

Mesto Wudangshan


Wudangshan: Drahokam pod úpätím hôr Wudang

Pešia zóna večer a brány do YuXu Paláca v pozadí
 Wudangshan je malé mestečko v ktorom žije asi 60 000 obyvateľov. Je v tesnej blízkosti veľkomesta Shiyan a často sa označuje ako jeho súčasť Shiyan, Wudangshan. Mesto Wudangshan leží priamo pod úpätím hôr Wudang a je nimi obklopené. Keď sa chcete dostať do hôr, tak musíte prejsť hlavnou bránou, ktorá je v meste Wudangshan. Je to doslova rozprávkové mesto a vždy keď som v ňom bol som si pripadal ako vo sne. Všetko tam je akoby vystrihnuté z čínskych fantasy filmov o bojových umeniach. Dokonalá harmónia sa tu prejavuje vo všetkom. Je to mesto, ktoré stále žije. Obchodíky sa nachádzajú tesne vedľa seba a najčastejšie v nich predávajú parádne meče, luxusné čaje vypestované v horách Wudang, sochy žeriavov a rôzne iné tradičné suveníry. Skoro na každom rohu sa nachádzajú krajčírstva a obchody s Kung fu oblečením.

Jeden z najväčších obchodov s Kung fu oblečením - Wudang Xiuhua Daoyuan Clothes
 Tie obchody sú prekrásne samé o sebe a je zážitok len do nich vstúpiť. Vestu na Kung fu, nohavice aj tenisky som si kúpil v špecializovaných obchodoch. Nielenže tam kúpite tradičné konopno-ľanové oblečenie na Kung fu, ale zároveň vás hostia tým najlepším zeleným čajom a vy zažijete ten pravý čajový obrad.  Zaujímavú príhodu som zažil v jednom takom obchode, kde mi predavačka popri čajovom obrade stále hovorila, že by som mal piť horúcu vodu na zlepšenie zdravia. V Číne totiž ľudia pijú teplú vodu. Tá predavačka očividne sama cvičila Tai Chi a a poznala tradičnú čínsku medicínu.

Čajový obrad v obchode s Kung fu oblečením. Alex a Candace mi pomáhajú s mojou slabou čínštinou
 Mestečko Wudangshan žije prekrásnym nočným životom. Pešia zóna je večer celá osvetlená, vrátane starých palácov. Dokonca aj stromy sú osvetlené a menia farby. Raz svietia na červeno, zeleno, modro, žlto alebo fialovo. Keď som sa vrátil do Nitry som myslel, že tu zdochol pes a hneď som sa chcel do Wudangu vrátiť. V meste Wudangshan som bol veľmi veľa krát. Spal som v hoteli v blízkosti majstrovho bytu. Ráno sme išli na raňajky, ktoré vždy pozostávali z ryžovej kaše s rozmixovanou dyňou, parených buchiet baozi plnených zeleninou a toho najlepšieho sójového mlieka, aké som kedy pil. V Číne sa ľudia stravujú omnoho zdravšie ako u nás a to výborné jedlo mi tu chýba.  Pri ranných prechádzkach po meste som videl starú ženu, ako má vyloženú nohu do výšky hlavy pri rieke na stĺpe kamenného zábradlia a ešte viac som si uvedomil benefity strečingu a bojových umení. U nás ľudia v takom veku už chodia o paličkách a o nejakej pohybovej schopnosti sa nedá hovoriť. Proste v Číne vedia ako na to. Tai Chi môžete cvičiť v každom veku a obídu vás problémy s kĺbmi a podobne. 

YuXu palác (YuXu Gong)        
Dominantou mesta Wudangshan je YuXu palác postavený v roku 1412. Počas dynastie Ming, Cisár Yongle nariadil stavbu Zakázaného Mesta v Pekingu na severe a obrovský stavebný projekt v horách Wudang na juhu. Pôvodne YuXu palác zaberal rozlohu 5,25 miliónov metrov štvorcových a mal dokopy 2 200 chrámov a palácov. Podľa legendy, keď Veľký Cisár Zhenwu uspel v cvičení alchýmie v horách Wudang, šiel do neba a Nefritový Cisár ho uctil menom Yuxu Majster. Preto dal cisár meno palácu YuXu. 

YuXu Palác som mal v to poobedie len pre seba :-)

YuXu palác bol prvou mojou zastávkou v meste Wudangshan. Po obede u Majstra mi Majster povedal ako sa tam dostanem. Išiel som sám a hoci v ten deň bolo veľmi teplo, nevedel som sa dočkať kedy palác uvidím. Keď som dorazil do paláca, ostal som v šoku. Bol som totiž v celom paláci úplne sám a mal som ho celý pre seba. Neveril som tomu. Toto sú tie paradoxy Číny. V malej Nitre je nemožné nájsť si miesto iba pre seba, aj na Zobori vždy niekto je a v najľudnatejšej krajine sveta, kde žije už skoro 1,5 miliardy ľudí  som bol v nádhernom taoistickom rozprávkovom paláci úplne sám ! YuXu palác je harmonicky dokonalá stavba obklopená scenériou hôr Wudang. Oproti sebe sú dva kamenné altánky v ktorých sú obrovské korytnačky, resp. mláďatá drakov vytesané z jedného kusu kameňa. Na chrbte nesú kamennú dosku vážiacu vyše 100 ton. Na jednej doske je cisársky edikt a na druhej sú vytesané znaky, ktoré hovoria: „Doska postavená na cisársky príkaz pre taoistický chrám u veľkej hory najvyššej harmónie.“Do paláca YuXu som sa ešte viac krát vrátil. Nikdy som tam už ale nebol úplne sám. Hemžilo sa to tam ľuďmi, pretože každý tam má prístup a palác zároveň slúži aj ako park na oddych. Je to fakt nádherné miesto. Z kamenného mostu som videl ako deti kŕmia stovky farebných Koi kaprov v rieke. YuXu Palác som navštívil aj večer, kedy bol krásne osvetlený. Kung fu majstri tam cvičili Kung fu a jedna mladá žena v pozadí v úplnej tme cvičila Tai Chi a mala z rádia pustenú tradičnú čínsku hudbu. Bolo to neuveriteľné. Také veci som videl iba vo filmoch.
P.S. V YuXu paláci neuvidíte ani najmenší kúsok papiera alebo nejakého odpadu na zemi. Všetko je v celom meste vždy upravené. Aj toto je veľkoleposť kultúrnej Číny a správna výchova !

Brány hôr Wudang
Keď sa chcete dostať hlavnou cestou do srdca hôr Wudang, musíte si kúpiť lístok na autobus u hlavnej brány. V okolí brány je vybudované akoby ďalšie harmonické a malebné turistické mestečko, kde sú samé obchody so suvenírmi, Kung fu oblečením, mečmi a wudangskými čajmi. Opäť je obrovský zážitok vidieť toto miesto.  
Aby som to zhrnul, mestečko Wudangshan je ako ten najcennejší drahokam z nefritu v srdci Číny. Je to centrum vnútorných štýlov Kung fu a centrum škôl Wudang Kung fu. Na každom rohu vidíte cedule s nápismi Wudang Traditional Kung fu Academy a podobne. Na raňajkách stretávate mladých čínskych žiakov Wudang Kung fu s tradičným taoistickým drdolom na hlave prepichnutým dračou sponkou.  V meste ľudia po večeroch hrajú na ulici karty, alebo sa len tak prechádzajú. Všade sú stánky s výborným jedlom, ovocím a krásne obchody. Všade ľudia cvičia Kung fu a Tai Chi. Nikto sa nikdy nikam neponáhľa a nežije materiálnym životom. Tuto vládne fyzické cvičenie Kung fu a kultivácia duchovna. 
Bojovníci Wudang Kung fu strážia brány do hôr Wudang


Zhang Sanfeng - zakladateľ vnútorných štýlov Kung fu a Tai ChiPsík Panda
Dračie fontány pred vstupom do YuXu Paláca
Stromy hrajú večer všetkými farbami
Baozi, I love you
Ryžová kaša s dyňou, sójové mlieko a baozi vás ráno nakopnú do Kung fu výkonov
Osvetlená brána do YuXu Paláca

Žiadne komentáre:

Zverejnenie komentára